Kiedy ktoś chce zniszczyć religię,
najpierw atakuje kapłanów, gdyż tam gdzie nie ma kapłana,
|
>> DOM ŚW. Jana Pawła II - foto
Dom posiada 28 mieszkań, kaplicę, pomieszczenia i salę gościnną, jadalnię, hospicjum, salę rehabilitacyjną, windę oraz miejsca garażowe w piwnicy. Wezwanie (tytuł) kaplicy Na terenie naszego Domu znajduje się kaplica pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, która została erygowana 28 maja 2015 r. dekretem N. 207 (2015) BP.
Jesień 2018 r. 100 rocznica niepodległości
Widok z mojego tarasu.
Czy może być lepsze położenie naszego Domu?
Jesień 2022
TRIDUUM PASCHALNE 2024
W wielką środę przed Triduum na obiad zostali do naszego Domu zaproszeni wszyscy księża emeryci z naszej diecezji. Przemawiał ks. Dyrektor Wojciech, Bp Krzysztof oraz Bp senior Jan Tyrawa, któremu za nasz Dom jesteśmy wdzięczni. W Wieki Piątek rozpoczęliśmy Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.
Polbruk na ulicy Augustyna i Romana Trägerów
Nowy Dyrektor Domu
1. lutego 2024 r. odbyło się pożegnanie Ks. Piotra,
który przewodniczył Mszy św. i wygłosił Na jego miejsce został powołany jako wicedyrektor naszego Domu Ks. dr Marcin Jiers. Wprowadzenia dokonał dyrektor Caritasu i naszego Domu ks. Wojciech Przybyła.
Spotkanie wigilijne 2023
Wspólne spotkanie opłatkowe wszystkich księży emerytów naszej diecezji odbyło się już 21 XII 23. Życzenia składał dyrektor Domu ks. Przybyła oraz biskup ordynariusz ks. Krzysztof. Przemawiał również biskup senior Jan, któremu ten nasz Dom zawdzięczmy.
Święto patronalne naszej kaplicy - Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
1czerwca 2023 r. pierwszy raz świętowaliśmy wezwanie naszej kaplicy. O 12.00 sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Bogusław Konieczka. Modliliśmy się m.in. za ks. kanonika Macieja Gutmajera, który odszedł do Pana przed czterema dniami.
Pożegnanie Siostry Gracji
23 maja 2023 r. żegnaliśmy s. Grację, która od samego początku istnienia naszego Domu gorliwie nam służyła. Tę uroczystość uświetnił ks. Bp Jan Tyrawa, któremu zawdzięczamy istnienie tego Domu.
Na zdjęciu: przemawia s. Gracja. Jej miejsce w naszym Domu zajęła s. Elsi /druga z lewej strony/.
Święto Miłosierdzia Bożego 16 IV 23
Po odśpiewanej Koronce do
Miłosierdzia Bożego,
OSTATNIE POŻEGNANIE MATKI BISKUPA BYDGOSKIEGO
Śp. Longinę Włodarczyk, która zmarła 5 kwietnia, przeżywszy 86 lat, żegnało 150 kapłanów, w tym delegacja naszego Domu (s. Vinneya - przełożona, ks. Franciszek Kurowski i ks. kan. Roman Jakubowski).
TRIDUUM PASCHALNE 2023 Wielki Czwartek
O godz. 8.00 wspólne śniadanie z naszymi Biskupami. Przemawiał bp Ordynariusz Krzysztof oraz bp. senior Jan Tyrawa.
Nasze Siostry składają życzenia z okazji dnia kapłańskiego.
O 18.00 Mszę św. koncelebrowaliśmy z Bp. Janem.
Wielki Piątek i Wigilia Paschalna
Liturgii tych dni również przewodniczył Bp Jan Tyrawa. W Wielki Piątek, łącznie z Koronką o 15.00, rozpoczęliśmy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego. * * * * * * * * * Ukraina już drugi
raz przeżywa Wielkanoc podczas trwającej wojny.
Dzień Skupienia dla Księży Seniorów
Odbył się 30 III 23 - w czwartek po V Niedzieli Wielkiego Postu w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym (CEF). Zaproszeni zostali wszyscy seniorzy naszej diecezji. Rozważania prowadził ks. infułat Ryszard Pruczkowski. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Biskup ordynariusz naszej diecezji.
8. rocznica otwarcia i poświecenia naszego Domu 24 III 2022
Tę rocznicę oraz imieniny siostry Gracji uświetnił Dyrektor Domu ks. prałat Wojciech Przybyła. Przewodniczył Mszy św. i wygłosił budującą homilię nt. powołania. Po życzeniach imieninowych spożyliśmy śniadanie. Był też placek, a nawet lody. Była również okazja przedstawienia Dyrektorowi Kroniki.
Relikwie św. Łazarza
10 III 2023 r. Dyrektor Domu ks. prałat Wojciech Przybyła przywiózł relikwie św. Łazarza Odbyły się również tajne wybory na ceremoniarza oraz kronikarza. Ceremoniarzem został ks. Andrzej Śliwarski, Kronikarzem ks. Jerzy Ptach.
REGULAMIN DOMU KSIĘŻY EMERYTÓW IM. ŚW. JANA PAWŁA II W BYDGOSZCZY (DKE) 28 II 23 po koncelebrowanej z naszym Biskupem Mszy św.; podczas spotkania w refektarzu, otrzymaliśmy Regulamin naszego Domu. Była też możliwość przedstawienia interesujących nas problemów.
Poświęcenie Drogi Krzyżowej w lasku 23 II 23 Nasza Kalwaria Stacje Drogi Krzyżowej (15 stacji) sprowadził z Włoch i ufundował ks. kan. Michał Kudłacik.
Stowarzyszenie Wspieranie Powołań Kapłańskich Diecezji Bydgoskiej SWPK DB
7 I 2023 r. odbyło się spotkanie z członkami Stowarzyszenia. Po odśpiewaniu kolędy, połamaniu się opłatkiem, rozmowach przy kawie; przemówił ks. Grzegorz Radzisz.
Wieczerza wigilijna 23 XII 2022 Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego przeszliśmy z kaplicy do refektarza, gdzie po przemówieniu biskupa Krzysztofa, biskupa Jana oraz dyrektora domu ks. prałata Wojciecha łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia.
Godzina łaski 8 XII 2022 Od 12.00 do 13.00 modliliśmy się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Po obiedzie zaś ks. dr Roman Kneblewski wygłosił nam wykład nt.
"liberum veto".
Wizyta przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Służebnic Prawdy Bożej 3 XI 2022Gościła ona w Polsce, wizytując dwie placówki prowadzone przez siostry w Bydgoszczy: Dom Księży Emerytów św. Jana Pawła II oraz rezydencja biskupa bydgoskiego. Przełożona generalna s. Ruth Vadacamurry SCS powiedziała: Jestem szczęśliwa i zadowolona, że mogłam być w Polsce. Rozpoczęły się też rozmowy na temat procesu beatyfikacyjnego Matki Reginy Woronieckiej założycielki zgromadzenia. Był też obecny Ks. Sławomir Oder postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
O Matce R. Woronieckiej - więcej zobacz na końcu tej zakładki.
Złotego jubileuszu kapłaństwa - 10. VI 2022 r. doczekali się i uroczyście obchodzili w naszym Domu
ks. prałat Maciej Gutmajer /do tego jubileuszu przygotowywał się również śp. ks. kanonik Bogumił Stachowiak/
19 II 2022 huragan EUNICE nie ominął naszego lasku (wyrwał z korzeniami dwie sosny).
OPIEKA MEDYCZNA W DOMU KSIĘŻY EMERYTÓW
O zdrowie mieszkańców Domu dba lekarz, specjalista medycyny rodzinnej, Katarzyna Cichocka, która przyjeżdża do nas co drugi wtorek; w razie potrzeby, częściej. Lekarstwa dostarcza nam Agnieszka Klyszczyńska z Apteki Centrum.
Bp Krzysztof Włodarczyk odwiedza nasz Dom 15 XII 2021
Po wspólnej Koronce w kaplicy, spotkaliśmy się przy kawie w refektarzu. Każdy miał okazję przedstawić się, czyli powiedzieć o sobie wszystko co chciał. Spotkanie trwało prawie dwie godziny.
W marcu 2019 r. została ustawiona kapliczka
9 IV 19 ks. Biskup poświęca kapliczkę.
Triduum Paschalne 2020
W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wigilię
Paschalną
Powyższy obraz z ołtarza naszej kaplicy jest kopią:
Mathis Gothard Nithard, zwany Grnewald "Ukrzyżowanie", olej na
desce, ok. 1515, część ołtarza z Isenheim Muzeum Unterlinden,
Colmar. Z dwu stron środkowej sceny Ukrzyżowania, na dwóch podłużnych tablicach namalowani są święci Sebastian i Antoni Pustelnik.
Symbole ŚDM: Krzyż i Ikona.
U nas i w Karmelu
Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani) przekazane młodzieży przez Jana Pawła II. Symbole te są obecne w czasie obchodów centralnych ŚDM, a podczas przygotowań pielgrzymują po kraju, w którym młodzi mają się spotkać. Krzyż i ikona gromadzą na modlitwie i adoracji tysiące młodych ludzi. Wskazują prawdziwy cel Światowych dni Młodzieży tj. głębsze poznawanie Jezusa w tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swojego życia opiece Matki Bożej.
Pierwsza kolęda w naszym domu
Na kolędę zaprosiliśmy ks.Tadeusza Putza, proboszcza parafii, na której terenie znajduje sie nasz dom. Po wspólnej modlitwie w refektarzu, ks. Tadeusz odwiedzał nas w pokojach oraz je poświecił. Na zakończenie była wspólna wieczerza.
Triduum sacrum 2016
W Triduum Paschalnym uczestniczyli pracownicy Caritas oraz woluntariusze wraz ze swymi rodzinami.
Oto drzewo Krzyża,
>> TRIDUUM PASCHALNE W DOMU ŚW. JPII
Konferencja o działalności naukowej Benedykta XVI
W Bydgoszczy 6 kwietnia został zainaugurowany cykl seminariów nt. działalności naukowo-badawczej kard. Ratzingera i Benedykta XVI. W wydarzenie wpisała się międzynarodowa konferencja „Chrześcijańska koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI". Odbyła się ona w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
W gościnie u ks. Romana.
Ks. Roman i ks. Leonard
Z okazji imienin ks. Jerzego
Goście ze Śmiłowa
Dzień Flagi - 2 maja 2016
Gdy na naszym domu zatrzepotała flaga, otrzymałem SMS-a: "Piękna sprawa!!! Bo Polska i Polak brzmi dumnie".
Polska flaga
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
Przed ŚDM 3 dni gościliśmy Hindusa o. Gunę, który jest misjonarzem w Kanadzie. Przyjechał z Kanady z 30-osobową grupą. Jest on kuzynem naszej siostry Elżbiety.
Ornat - dar dla naszego Domu od Pielgrzymów do Medjugorje /8 - 18 VIII 16/. 20 bm. ks. Roman poświecił go i odprawiliśmy Mszę św.
@
Jak miło zobaczyć twarze sympatycznych Kapłanów. Tak sobie myślę, że
młodzieńcy z rocznika 1940 do 1945 dobrze trzymają się.
/Marzena, 23 VIII 16/.
Wizytacja Sióstr w Domu im. św. JP II
Matka Generalna Sr. Theyamma Abraham z Indii wizytuje domy zakonne w Europie. U naszych Sióstr będzie przez tydzień. 25 VIII 16 r. odbyło się uroczyste spotkanie z naszym Biskupem.
W kaplicy z Matką Generalną podczas Mszy św., którą wraz z kapłanami Domu celebrował ks. prałat Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej. Jest też s. Teresa oraz p. Monika.
WIELKA POKUTA Z udziałem ponad 100 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze 15 X 2016 r. odbyła się „Wielka Pokuta” czyli nabożeństwo przebłagalne za grzechy i prośba o miłosierdzie dla naszego narodu. W tę zbożną akcję włączył się i nasz Dom. Przez 3 dni w tej intencji odprawiana była Eucharystia, w której brali udział przedstawiciele Wspólnoty Jezusa Eucharystycznego i Maryi Niepokalanej. Po Mszy św. w kaplicy odbyło się modlitewne Jerycho.
XXXIV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Patriotyczno-chrześcijański
program słowno-muzyczny,
Pierwsza Pasterka
25 XII 2016 r., godz. 0.00 historyczna chwila - pierwsza pasterka w naszym Domu.
Przed ołtarzem Dzieciątko, przywiezione z Betlejem oraz KAMIEŃ z betlejemskich pól.
Uczestnicy naszej Pasterki
J a s e ł k a
W uroczystość Objawienia Pańskiego 2017 r. gościliśmy kleryków naszego bydgoskiego Seminarium Duchownego, którzy wystawili piękne jasełka.
Ks. Prymas w naszym Domu
8. kwietnia 17 r. niespodziewanie odwiedza nas ks. Abp Henryk Muszyński, Prymas Polski.
Ks. Prymas wpisuje się do Zeszytu Gości: +Henryk J. Muszyński z serca błogosławi - 8.04.2017
Triduum sacrum 2017
Grób Pański w naszej kaplicy przygotowany przez ks. Andrzeja Ostrowskiego. Korona z cierni przywieziona z Ziemi Świętej przez ks. Hieronima Krawczyńskiego, oraz kamień z Getsemani ze zbiorów ks. Jerzego.
13 maja 2017 r. uczciliśmy setną rocznicę objawień fatimskich
Dostęp do lasu
2 X 2017 r. przekazano nam dostęp do lasu, który przylega do naszego terenu.
Kongres: Jeden świat - wiele kultur Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy /26 - 27 X 2017/
Boże Narodzenie 2017 Spotkanie opłatkowe z zarządem SWP DB
Spotkanie odbyło się w naszym Domu 16 XII 17 r.
Wigilia - Pasterka
W Wigilię o 17.00 po przemówieniu ks. Bp. Jana Tyrawy, połamaniem się opłatkiem i złożeniem sobie życzeń, zasiedliśmy do wigilijnego stołu.
Przed Pasterką, której przewodniczył dyr. Domu, ks. Maciej Kulczyński, został poświecony nowy Żłóbek, ufundowany przez ks. Macieja Gutmajera
Jasełka
3 stycznia 2018 r. księża klerycy z naszego Bydgoskiego Seminarium Duchownego wystawili jasełka. Podczas jasełek m.in. zobaczyliśmy wzruszającą scenkę, w której wcielili się w biskupa Michała Kozala oraz innych więźniów Dachau. Po jasełkach gościliśmy Kleryków oraz ich Profesorów obiadem i kawą.
Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu
Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w naszym Domu przypada 8. stycznia i 7. lutego. Pan Jezus jest u nas wystawiony do adoracji codziennie przed Mszą św. od 7.30 do 8.00; w niedziele od 15.00 do 16.00.
Wielki Czwartek 29 III 2018 r. przywitał nas śniegiem. "Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni" - św. Jan Paweł II
Iskra Koronka na ulicach miast świata- 28 IX 18 /Bydgoszcz, ul. Nakielska, k. Lidla/
Wieczerza wigilijna 2018
W Wigilię o 16.00 po przemówieniu ks. Bp. Jana Tyrawy, połamaniem się opłatkiem i złożeniem sobie życzeń, zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Ks. Biskup zachęcał nas, by nie zrywać kontaktu z Parafianami, wśród których pracowaliśmy.
27 XII 18 r. gościmy w naszym Domu Chór LAUDATE DOMINUM z Łochowa.
Polska pod Krzyżem 14 IX 19 r. zob.::: Aktualności xjp
13 XI 19 – spotkanie szkoleniowe z oficerami Państwowej Straży Pożarnej.
15 XI 19 - ćwiczenie ppoż. i próbna ewakuacja na wypadek pożaru.
WIGILIA 2019 Po życzeniach ks. Biskupa, Siostry śpiewały kolędę w języku hinduskim.
Kwarantanna z powodu pandemii Od dnia 13 III 2020 r. w naszym Domu została wprowadzona kwarantanna, tj. zakaz opuszczania Domu przez mieszkańców oraz zakaz przyjmowania gości. Po 14 dniach kwarantannę przedłużono do odwołania.
18 V 2020 r - 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła Wielkiego
W tym uroczystym dniu w naszym "Domu św. Jana Pawła II" zagościły Jego Relikwie.
W ramach Letnich Prezentacji Organowych 11 VII 02 wystąpił w naszym Domu chór LUTNIA z Więcborka. „Lutnia” obchodzi w tym roku 100. rocznicę powstania. Pielęgnuje polską i regionalną tradycję. O poziomie chóru niech świadczy fakt, że członkowie chóru wraz ze swym dyrygentem Korolem spotykają się dwa razy w tygodniu na półtoragodzinnym doskonaleniu swych umiejętności.
ByMatka Regina Woroniecka 10 IX 2022 „Jestem przekonany, że obecność sióstr w Polsce jest działaniem Ducha Świętego” – powiedział bp Thomas Vazhapilly z Indii. Emerytowany biskup Mysore wziął udział w zakończeniu obchodów 100-lecia urodzin założycielki Zgromadzenia Sióstr Służebnic Prawdy Bożej Katechetek Rodzin – Matki Reginy Woronieckiej. Zakonnice pracują w Indiach na terenie różnych diecezji, a także w Niemczech, Włoszech i Polsce. W Bydgoszczy swoją posługę wykonują w rezydencji biskupa ordynariusza, w Domu św. Jana Pawła II dla księży emerytów, a także angażując się w dzieła miłosierdzia Caritas. Matka Regina Woroniecka urodziła się 12 września 1921 r. w Bydgoszczy. W 1943 r. wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie po ukończeniu formacji podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii romańskiej i archeologii. W 1969 r. poprosiła o możliwość wyjazdu na misje. Została posłana do Grecji, gdzie pracowała do 1971 r. wśród ubogiej ludności Aten. Na krótki czas dojechała także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa, razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską. Następnie siostra zwróciła się z prośbą o wyjazd do Indii. Tam najpierw podjęła pracę wśród najuboższych w miejscowości Prakashpalayam. Podczas posługi wśród zaniedbanych rodzin chrześcijańskich postanowiła za swój priorytet (później charyzmat zgromadzenia) uczynić ewangelizację w rodzinach. W 1977 r. Matka Regina zdecydowała się pozostać na stałe w Indiach i utworzyła w Mariapura, w diecezji Mysore, nowe zgromadzenie o charakterze narodowym. Zgromadzenie Satyaseva Catechist Sisters of the Families uzyskało aprobatę Kościoła. – Nie poznałem osobiście założycielki, ale w czasie, kiedy byłem rektorem seminarium, raz do niej telefonowałem. Matka miała rozeznanie, by służyć ubogim. W tym celu podjęła pracę w najodleglejszych wioskach. Dzisiaj siostry realizują swój charyzmat również w Polsce, prowadzą ewangelizację, docierają do rodzin i potrzebujących – dodał bp Thomas Vazhapilly. – Pamiętam naszą matkę, z którą miałam okazję mieszkać i pracować. To pod jej opieką przeszłam formację, za którą jestem wdzięczna. To osoba kochająca Boga i człowieka. Ona zawsze była gotowa, by pomagać. Szybko opanowała lokalny język. Spotkanie z ludźmi było dla niej najważniejsze – dodała s. Vinaya. – Odwiedziliśmy Pokrzywno, w którym znajduje się grób, jak i miejsce jej chrztu, czyli Grudziądz. Za nami Msza św. w katedrze bydgoskiej w intencji beatyfikacji Matki Reginy – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła, dzięki którego staraniom, przy wsparciu bp. Jana Tyrawy, siostry mogły przyjechać do Bydgoszczy. Bp Thomas Vazhapilly spotkał się z bp. Krzysztofem Włodarczykiem. – Wyrażam wdzięczność, że zgromadzenie sióstr zostało w diecezji tak dobrze przyjęte. Cieszę się, że mogę być w Polsce. To kraj, który wydał wielu misjonarzy, ewangelizujących również w Indiach. Ponadto Polska wydała wielkiego Jana Pawła II, który kanonizował dwóch naszych świętych – powiedział bp Thomas. – Dziękuję siostrom za dobro, które czynią – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, oferując pomoc diecezji w zainicjowaniu dokumentu i procesu beatyfikacyjnego Matki Reginy Woronieckiej. * * * W Indiach pracuje 120 sióstr, a w Europie 18 – 12 w diecezjach niemieckich i 6 w Diecezji Bydgoskiej. Matka Regina Woroniecka urodziła się 12 września 1921 r. w Bydgoszczy. W 1943 r. wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie po ukończeniu formacji podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii romańskiej i archeologii. W 1969 r. poprosiła o możliwość wyjazdu na misje. Została posłana do Grecji, gdzie pracowała do 1971 r. wśród ubogiej ludności Aten. Na krótki czas dojechała także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa, razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską. Następnie siostra zwróciła się z prośbą o wyjazd do Indii. Tam najpierw podjęła pracę wśród najuboższych w miejscowości Prakashpalayam. Podczas posługi wśród zaniedbanych rodzin chrześcijańskich postanowiła za swój priorytet (później charyzmat zgromadzenia) uczynić ewangelizację w rodzinach. W 1977 r. Matka Regina zdecydowała się pozostać na stałe w Indiach i utworzyła w Mariapura, w diecezji Mysore, nowe zgromadzenie o charakterze narodowym. Zgromadzenie Satyaseva Catechist Sisters of the Families uzyskało aprobatę Kościoła.
Aktualizacja strony: 17 maja 2024 16:34 |
Sobotnie spoykania Maryjnegio |