PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚMIŁOWO 

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

 

ŻŁÓBEK 2011

 

Jak zawsze, wykonała p. Halina Czarnecka.

 

 

 

 

Zob. nowe fotogalerie:

Adoracja medjugorska w Uroczystość Wszystkich Świętych

 

Wieczorem od 19.00 do 20.00 nawiedzając groby na naszej nekropolii była okazja zatrzymać się w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu. W tym roku towarzyszyły nam relikwie św. Jozafata, bł. Marii Karłowskiej i bł. Jana Pawła II.

 

 

 

Milion dzieci modli się na różańcu

18 października 2011 r. włączyliśmy się w ogólnoświatową modlitwę o pokój na świecie.

W Śmiłowie dzieci w szkole oraz w przedszkolu podobnie jak na wszystkich kontynentach spotykały się o godz. 9:00 rano na wspólne odmawianie różańca.

 

 

 

 

 

Manifestacja wiary

28 września 2011 r. włączyliśmy się w ogólnoświatową akcję organizowaną przez czcicieli Bożego Miłosierdzia na ulicach całego świata. 51 osób skorzystało z okazji, by publicznie zamanifestować swą wiarę.

O godz. 15.00 z różańcem, obrazem i plakatem „Jezu, ufam Tobie” zebraliśmy się w Śmiłowie, na głównym skrzyżowaniu z drogą krajową nr 10, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji naszej parafii oraz całego świata.

 

Adoracja medjugorska

Na Ołtarzu przy Monstrancji - Medjugorska Słodka Pani,
Adoruje Syna Swego, dzisiaj razem z nami.
Jezu Chryste w Swej Światłości, bardzo pragnę Cię,
Tyś mym życiem, Tyś oddechem - proszę dotknij duszy mej.

Adoruję Ciebie Panie serca mego ufnością,
Tyś mą siłą, Tyś mą mocą, Tyś zbawczą miłością.
Adoruję Cię mój Zbawco w ciszy i skupieniu,
Żebrząc Twego Miłosierdzia w pokornym uniżeniu.

Medjugorska Adoracja, to ogrom Bożej bliskości,
U stóp Chrystusa Króla, w pokoju i jedności.
Bądź wysławiony Boże w Majestacie Ojcowskim,
Tu i teraz - w naszym pięknym Sanktuarium śmiłowskim.

 

Wielki dzień nadchodzi

 

W historii każdej parafii są daty ważne, ważniejsze i najważniejsze. Z ogromną satysfakcją mogę stwierdzić, że wkrótce w annałach śmiłowskiej parafii przybędzie data z kategorii „najważniejszych” i ja będę miał w tym swój skromny udział. Głównym zaś bohaterem i sprawcą tego wydarzenia będzie ksiądz Jerzy Ptach. Wasz proboszcz napisał książkę o śmiłowskiej parafii, czyli o Was, którzy dzisiaj zbieracie się w pięknej murowanej świątyni ze strzelistą wieżą i o Waszych przodkach, którzy modlili się w tym samym miejscu, ale wśród drewnianych ścian skromnego kościółka.

 Przez ponad 250 stron tego wspaniałego dzieła przewijają się setki mieszkańców Śmiłowa, Jeziorek, Brodnej i Zelgniewa, przypominane są wielkie i ciekawe wydarzenia z życia tych wsi i całej gminy. Uwiecznione zostały nie tylko chwile radosne, ale też i tragiczne, kiedy piękna śmiłowska ziemia spłynęła krwią swoich bohaterów. Przywołani zostali - niektórzy już z wieczystej służby – kapłani opiekujący się tą parafią. Wspomniani zostali wszyscy ci, którzy pomagali tutejszemu Kościołowi służąc Bogu i nie skąpiąc swoich sił dla ziemskich przedsięwzięć.

Wielka to chwila dla parafii w Śmiłowie. Dla mnie, który zawsze największą wagę przykładałem do słowa pisanego, jest ona równie ważna – a kto wie, czy nie ważniejsza – jak dzień powrotu na kościelną wieżę zabytkowego „Mikołaja”. Dzwon swoim donośnym dźwiękiem od kilku wieków zwołuje Was na modlitwę do śmiłowskiej świątyni, niezwykła książka księdza Jerzego Ptacha będzie przez długie wieki dawała świadectwo potomnym o głębokiej wierze mieszkańców Śmiłowa i okolicznych wiosek, począwszy od powstania parafii do połowy czerwca 2011 roku. Tyle bowiem historii Proboszcz zmieścił w książce, którą trafnie zatytułował „Szkice niedokończone”, gdyż wierząc w Opatrzność Boską – o którą dla Waszej parafii od ponad 30 lat modli się codziennie – wie doskonale, że ta historia będzie trwała, a w kronikach będą zapełniały się kolejne stronnice.

Książka pojawi się w dniu odpustu MB Szkaplerznej. To dość wymowna symbolika dla dzieła, które Waszą parafię wyróżni spośród innych w Kościele.

Edmund Wolski, redaktor i wydawca książki „Szkice niedokończone”

 

 

SZKICE NIEDOKOŃCZONE

 

Historia parafii pw. św. Małgorzaty PM i MB Szkaplerznej w Śmiłowie

 

Od roku 1994 w śmiłowskiej parafii wychodzi pismo parafialne: „Pan Łączy Nas”. Coraz częściej młodzież, a nawet dzieci przychodzą do mnie po różne wiadomości nt. naszej parafii. Odsyłam ich wtedy do naszego miesięcznika. Ma on przecież charakter historyczno-dokumen­talny. Jest on też wykorzystywany przy pisaniu prac dyplomowych i magister­skich. W dziale: Dawno, dawno temu podawane są wiadomości z historii parafii. Zamieszczamy również najważniejsze wydarzenia z każdego miesiąca. Wielu Parafian szczyci się z posiadania wszystkich numerów. Niektórzy zbierają je w skoroszytach lub nawet dają do oprawy. Zbierane numery ze względu na niski nakład /130 – 400 egz./ oraz historyczno-dokumentalny profil, z każdym rokiem będą miały coraz większą wartość. Wiadomo jednak, że większość Parafian nie ma aż takiego zainteresowania przeszłością.

Z powyższych względów postanowiłem w niniejszym opracowaniu zebrać wiadomości, które ukazały się w naszym miesięczniku. Niektóre dane zaczerpnę z naszej parafialnej strony internetowej, która od chwili jej powstania, czyli od roku 2004 zgromadziła też sporo cennych wiadomości.

 Taką formę opracowania aprobuje też nasz wojewódzki regionalista Roman Chwaliszewski, który zachęca do zebrania tych wiadomości w książce oraz zgadza się na przedruk jego opracowań zawartych w „Pan Łączy Nas”.

Historia naszej parafii, licząca około 700 lat, jest bogata w wydarzenia. W niniejszym opracowaniu nie znajdziemy systematycznie przedstawionych wszystkich wydarzeń i faktów; zebrano raczej wybiórczo dostępne i zdaniem autora konieczne informacje, dające jednak całościowy obraz śmiłowskiej parafii. To opracowanie jest takim niedokończonym szkicem naszej parafii.

Przedstawiając niektóre wydarzenia, dotyczy to zwłaszcza okresu okupacji hitlerowskiej, zamieszczam relacje z różnych źródeł. Może się to wydawać niepotrzebnym powtarzaniem. Wiadomo jednak jak zawodna jest nasza pamięć; toteż dla pełniejszego obrazu zdecydowałem się przedstawić różne wersje, które w sprawach nieistotnych mogą się nawet nieco różnić.

W niniejszym opracowaniu staram się podawać nie tylko suche fakty, ale również autentyczne opracowania ważnych dla parafii osób. W ten sposób stanie przed Czytelnikiem wskrzeszona postać zatroskanego o parafię ks. prałata Ignacego Geldnera z jego dosadnymi sformułowaniami. W opracowaniach Alfonsa Dureckiego, nauczyciela historii, jego uczniowie, jakby cofną się w czasie, by przypomnieć sobie to, co kiedyś starał się im przekazać. Zaś w przemówieniach Romana Chwaliszewskiego na nowo będziemy mogli przeżyć podniosłe patriotyczne chwile przeżyte podczas odsłonięcia obelisku Bohatera, czy pamiątkowej tablicy w Zelgniewie. Uważam, że podobną rolę spełnią świadectwa oraz zamieszczone wywiady, które nabiorą swej mocy w miarę upływającego czasu.

Niniejsza praca nie jest pełną monografią naszej parafii. Gdyby zawrzeć w niej wszystkie istotne wydarzenia i poczynania ludzi żyjących na przestrzeni tak długiej i burzliwej jej historii, musiałoby powstać obszerne dzieło liczące wiele tomów. Niech ta książka pozwoli ocalić od zapomnienia przynajmniej niektóre fragmenty z życia parafii.

Książka, którą Czytelnik trzyma w tej chwili w rekach nie jest typową pracą naukową. Pragnę, by treść tej książki była dostępna dla każdego, kto jest związany ze śmiłowską parafią…

 

Po wielokrotnej lekturze "Szkiców niedokończonych" przesyłam najlepsze gratulacje i słowa uznania za tak wspaniałą publikację. Jest to trwała forma zachowania wyników wielu lat pasji i poszukiwań, która przez dziesięciolecia będzie służyła tym dla których ich mała Ojczyzna - parafia zajmuje ważne miejsce w sercu i pamięci.

 Z poważaniem Roman Chwaliszewski z Rodziną

 

Z wielkim zainteresowaniem wtajemniczyłem się w rys historyczny Parafii Rzymskokatolickiej w Śmiłowie - mojej byłej wspólnoty, dzięki wydanej książce, której autorem jest ks. kan. mgr Jerzy Ptach. Jest to kolejne dzieło Księdza Proboszcza, dzięki któremu można poznać historię, znaczenie i dokonania parafii śmiłowskiej. W 260 stronicowej książce przedstawiony jest m. in.: rys historyczny, dotychczasowe powołania, działalność wspólnot, wydarzenia, podejmowane inicjatywy, inwestycje i remonty, skarby parafii … Dopełnieniem jest duża ilość zdjęć, które w pełni ukazują osiągnięte sukcesy wspólnoty parafialnej i duszpasterzy. Jestem pełen podziwu dla twórczej pracy niestrudzonego Księdza Kanonika.

Jan Maćkowiak - Wągrowiec

 

Moja mama nie jest osobą, która łatwo ulega zauroczeniu, ale ta książka na niej takowe wywarła. Przeczytała ją jednym tchem, nie zważając na porę (czytała do późnych godzin nocnych).

Agnieszka z Olsztyna

 

 

 

 

Boże Ciało z bł. Janem Pawłem

 

 

281 1 7560000 10692000 359410 259 261 257 276 262 279 1 0`````````````````````` 5 1 1 285 282 1 False 0 0 0 0 -1 304800 243 True 128 77 255 3175 3175 70 True True True True True 278 134217728 1 1 -9999996.000000 -9999996.000000 8 Empty 13382400 16764006 16111308 13421772 10027110 8421376 16777215 25 Morski

Siostry Serafitki w Śmiłowie

W 2011 r. nawiązujemy kontakt z siostrami Serafitkami z Chodzieży. Podczas szkolnych rekolekcji dzieci spotykają się z s. Julią, a 29 maja s. Julia wraz z s. Lidią przeprowadza, podobnie jak s. Kornelia przed 30 laty, niedzielę powołaniową.

 

BŁ. JAN PAWEŁ II

 

1 maja, w chwili, gdy nastąpił akt beatyfikacji Jana Pawła II, odezwały się nasze dzwony: Mikołaj, Rafał i Małgorzata. Ruszył też nasz zegar na wieży, który został zatrzymany na godzinie 21.37.

W godzinie apelu jasnogórskiego, zgromadziliśmy się na dziękczynnym nabożeństwie majowym. M.in. odśpiewaliśmy Te Deum, a o 21.37, w łączności z całą diecezją byd­goską, zaśpiewaliśmy z bł. Janem Pawłem Jego ulubioną Barkę.

 

Nasza parafia otrzymała z Rzymu od postulatora procesu beatyfikacyjnego - ks. prałata Sławomira Odera, relikwie Błogosławionego - drugiego stopnia (ex indumentis). Podczas nabożeństwa wierni przyjęli błogosławieństwo tymi relikwiami, a na zakończenie, podobnie jak w bazylice św. Piotra, podchodzili do relikwii, by oddać hołd nowemu Błogosławionemu. Po zakończeniu nabożeństwa wierni byli tak przejęci, że nie chcieli opuszczać kościoła.

Zaś 3 maja uczestniczyliśmy we Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji Jana Pawła II oraz za Ojczyznę /w Śmiłowie i w kaplicy w Zelgniewie, gdzie było również błogosławieństwo relikwiami/, a w niedzielę po beatyfikacji w Śmiłowie oraz w Zelgniewie zostały poświecone obrazy Błogosławionego.

 

 


Aktualizacja podstrony: 13 kwietnia 2012 13:15

 

 

 

 

 

 

BŁ. JAN PAWEŁ II

 

1 maja, w chwili, gdy nastąpił akt beatyfikacji Jana Pawła II, odezwały się nasze dzwony: Mikołaj, Rafał i Małgorzata. Ruszył też nasz zegar na wieży, który został zatrzymany na godzinie 21.37.

W godzinie apelu jasnogórskiego, zgromadziliśmy się na dziękczynnym nabożeństwie majowym. M.in. odśpiewaliśmy Te Deum, a o 21.37, w łączności z całą diecezją byd­goską, zaśpiewaliśmy z bł. Janem Pawłem Jego ulubioną Barkę.

 

Nasza parafia otrzymała z Rzymu od postulatora procesu beatyfikacyjnego - ks. prałata Sławomira Odera, relikwie Błogosławionego - drugiego stopnia (ex indumentis). Podczas nabożeństwa wierni przyjęli błogosławieństwo tymi relikwiami, a na zakończenie, podobnie jak w bazylice św. Piotra, podchodzili do relikwii, by oddać hołd nowemu Błogosławionemu. Po zakończeniu nabożeństwa wierni byli tak przejęci, że nie chcieli opuszczać kościoła.

Zaś 3 maja uczestniczyliśmy we Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji Jana Pawła II oraz za Ojczyznę /w Śmiłowie i w kaplicy w Zelgniewie, gdzie było również błogosławieństwo relikwiami/, a w niedzielę po beatyfikacji w Śmiłowie oraz w Zelgniewie zostały poświecone obrazy Błogosławionego.

 

 


Aktualizacja podstrony: 13 kwietnia 2012 13:15