KS. JERZY ZAPRASZA

ARCHIWUM

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
 
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
 
I miłość ludzka stoi tam na straży,
 
I wy winniście im cześć! Adam Asnyk

 

kosciol

 

Gdy na nowej stronie śmiłowskiej parafii zabrakło polskiej flagi oraz podstrony BOHATER, wiele osób, nie tylko z parafii, m.in. Wojewódzki Konserwator Zabytków Roman Chwaliszewski, prosiło mnie o odtworzenie poprzedniej strony.

Nasza strona, bez powiadomienia jej redaktorów, została usunięta w sierpniu 2015. r.

Na nowej stronie parafii zabrakło bardzo wiele cennych wiadomości, z trudem gromadzonych przez kilkanaście lat. Oprócz podstrony BOHATER, wymieńmy SZKAPLERZ, OGNISKO MISYJNE, RÓŻANIEC Z DOPOWIEDZENIAMI oraz najczęściej oglądaną PSY.

 

Usunięta strona miała 282.000 wejść, zdobyła godne miejsce w rankingach stron katolickich: w rankingu  JEZUS, była na 7. miejscu; na innym katolickim rankingu zajmowała od kilku lat 1. miejsce.

 

Dziękuję wszystkim, którzy podjęli się żmudnej pracy nad odzyskaniem

utraconych danych. Niech Matka Boża Szkaplerzna  i św. Rafał

Archanioł ma ich w swej opiece. Niech będzie chwała, cześć

i uwielbienie. xjp

 

>> FOTOGALERIA - EKO - ŚMIŁOWO - foto

 

 ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

 BOHATER

 CMENTARZ

 GAZETKA  

 FOTOGALERIA

 HISTORIA  

 KRZYŻE ZE SZKÓŁ  

 MINISTRANCI

 OGNISKO MISYJNE  

 PIELGRZYMKI  

 SZKAPLERZ

 ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI

 WSPÓLNOTY PARAFIALNE    

 

 Odzyskany tekst z usuniętej Strony startowej (indeksowej):

 Witaj w miejscu, które Matka Boża z Góry Karmel wybrała sobie w szczególny sposób. Znajdujesz się w ośrodku kultu Matki Bożej Szkaplerznej.

 Zachowało się tu jedyne w Archidiecezji Bractwo Szkaplerza Karmelitańskiego. Posiadamy akt erekcyjny tego bractwa z 1675. W poprzednim kościele w głównym ołtarzu znajdował się duży obraz Matki Bożej Szkaplerznej; w obecnym zaś w bocznym ołtarzu jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Szkaplerznej. W monstrancji z 1729 r. relief  M.B. Szkaplerznej zajmuje centralne miejsce.

W roku 2000., ze względu na żywy kult NMP z Góry Karmel, Abp Henryk Muszyński nadał parafii drugi tytuł: Matki Bożej Szkaplerznej. Do czerwca 2015 w każdy 16. dzień miesiąca
(w porze letniej o 19:00, w zimowej o 17:00) były odprawiane uroczyste nabożeństwa szkaplerzne, podczas których można było przyjąć szkaplerz.

W szkaplerz można przyoblec się również podczas sumy odpustowej w niedzielę ok. 16 lipca. Przed kościołem znajdują się jeszcze (!) głazy z kamieniami z góry Karmel, z Czernej oraz z Aylesford, gdzie w roku 1251 Matka Boża objawiła św. Szymonowi Stockowi Szkaplerz.

Gdy znajdziesz się w Śmiłowie zobaczysz kościół zbudowany w stylu neogotyckim. Zaskoczy Cię okazała facjata zachodnia z trzema gotyckimi portalami. Wewnątrz na uwagę zasługuje krzyżowo-żebrowe sklepienie w prezbiterium oraz gotycki wystrój: ołtarze, konfesjonały, stacje Drogi Krzyżowej itp. Można tu podziwiać wspaniałe elementy stylu gotyckiego jak: wieżyczki i wimpergi wieńczone żabkami i kwiatonami; konsole podtrzymujące figury świętych oraz rozety i liczne maswerki powtarzające się w całym wystroju kościoła. W prezbiterium znajdują się dwa cenne witraże ze scenami Narodzenia i Wniebowstąpienia.

 Najstarszym zabytkiem, liczącym ponad 500 lat, jest figura św. Małgorzaty, znajdująca się w głównym ołtarzu (w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie znajdują się nasze figury: Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Zmartwychwstałego, św. Jana Ap., św. Stanisława BM i św. Mikołaja). Najstarszy dzwon "Mikołaj" (250 kg) z roku 1626 głosi chwałę Bożą w towarzystwie "Rafała" (269 kg) i "Małgorzaty" (153 kg) z roku 1988.

 W Śmiłowie można się zadumać nad swym stosunkiem do Matki Bożej, która pod Krzyżem została Twoja Matką, a teraz pragnie Cie okryć płaszczem swej opieki. Aby to dzisiejsze wirtualne spotkanie sprowadziło Cię do śmiłowskiej świątyni i pozwoliło włączyć Cię do wielkiej rodziny szkaplerznej, już dziś oddajemy Cię pod opiekę naszej śmiłowskiej Pani.

 Kościół w Śmiłowie to miejsce niezwykłe. Atmosferę tego ośrodka kultu Matki Bożej Szkaplerznej  chyba najlepiej oddaje wiersz:

 Kiedy szukam miłości, odnajduję ją w tym miejscu.
 Kiedy pragnę pokoju, doznaje go z tego miejsca.
 Kiedy potrzebuję siły, otrzymuję ją w tym miejscu.
 Kiedy płacze moje serce, a łzy płyną,
 ukojenie spływa z tego miejsca.
 Kiedy szukam prawdy, słyszę ją dzięki temu miejscu.
 Czym jest dla mnie to szczególne miejsce?
 Jest miejscem, w którym oddałam Maryi swoje serce.
 Jest miejscem, w którym Ona okrywa mnie szatą Szkaplerza.
 Jest miejscem, w którym odnalazłam siebie.
 Jest miejscem, w którym otrzymuję to, co dla mnie najlepsze.
 Jest miejscem, w którym dziękuję za cud przemiany mojej rodziny.
 To miejsce promieniuje uzdrowieniem, które Jezus "przesyła"
 przez ręce Maryi na mnie i każdego, który dzięki łasce Boga
 przekracza progi tego wyjątkowego miejsca.

Zobacz: Nowa strona parafii

Aktualizacja strony: 17 września 2017 19:11