Błogosławiony Stefan Kard. Wyszyński jest mi bardzo bliski nie tylko przez datę urodzenia /i dodatkowo w 1. sobotę miesiąca/.
10 VI 1951 r. udzielił mi sakramentu bierzmowania. Potrafił wtedy zniżyć się do naszego dziecięcego wieku. Gdy odprowadziliśmy Go na plebanię, zatrzymał się na schodach; wybrał dwóch małych chłopców; zapytał nas czy ich lubimy. A potem spytał, którego ma zjeść na śniadanie, a którego na obiad?
6 VI 1964 r. Prymas Tysiąclecia udzielił mi sakramentu kapłaństwa. Nie zapomnę spotkania podczas skrutynium przed święceniami: spojrzał na mnie; poklepał po ramieniu i powiedział: „Czy ty dasz radę”.
Panie, dałeś mi więcej, niż ośmieliłem się prosić.
Pamiętam jak to za PRL-u aktywistki Ligi Kobiet przyjechały ze spotkania w Nakle. Powiedziano im: „to Wasz Prymas jest winien, że w Polsce jest tak źle”.
Witraż bł. Prymasa w Śmiłowie: Ten wierny pies owczarek leżący u stóp Prymasa Tysiąclecia na naszym witrażu jest upamiętnieniem Jego uwięzienia oraz terroru, jaki wtedy panował. Ten pies niech też będzie obrazem wierności Prymasa Tysiąclecia, który był wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie nie wahając się iść do więzienia.
Prymas Tysiąclecia - bł. Stefan Kard. Wyszyński i św. Jan Paweł II też lubili psy.
Stefan Kard. Wyszyński - Społeczna Krucjata Miłości 1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata. 2. Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego. 3. Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. 4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj tez. Uspokajaj i okazuj dobroć. 5. Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody. 6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym. 7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem. 8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich. 9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie. 10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.
Wypowiedzi bł. Prymasa Tysiąclecia: /46 wymownych (mocnych) wypowiedzi/ Wszystko postawiłem na Maryję.
Nie bójmy
się, że Maryja przesłoni nam Chrystusa
Maryja, tak
jak pod Krzyżem, jest obecna
Udręczonemu
Kościołowi Mnie już nie będzie, przyjdą nowe czasy…
Ludzie
mówią: „czas to pieniądz”.
Podczas Mszy św. w seminaryjnej kaplicy,
Światu
potrzeba więcej wrażliwych serc
Największą
mądrością jest umieć jednoczyć,
Tylko pokora zdobywa świat.
Kocham
Ojczyznę więcej niż własne serce Nienawiść można uleczyć tylko miłością.
Jeśli
wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość
Ten, kto
zamknął się w nienawiści,
Każda
prawdziwa miłość
Nie
wystarczy urodzić się człowiekiem,
Gdy znajdę
w sobie choć jeden akt miłości,
Bóg nigdy
nie rezygnuje ze swoich dzieci, …………………..
"Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno." "Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!" "Uprzejme
spojrzenie i uśmiech "Władza imponuje tylko małym ludziom, którzy jej pragną, by nadrobić swoją małość." "Ludzie mówią - czas to pieniądz. Ja mówię inaczej - czas to miłość. Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa." "[...] Czas to miłość... Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych." "Miłość musi być próbowana jak złoto w ogniu prób; tylko mała miłość w ogniu prób kruszeje. Wielka oczyszcza się i rozpala." "Trzeba więc naprzód porzucić smutki, narzekania, wyleczyć się z samego siebie, ze swoich urazów psychicznych, które są dla nas większym nieszczęściem niż wszystko, co nas otacza." "Umiera się raz i człowiek szybko okrywa się sławą, ale żyje się w trudzie, bólu i cierpieniu, długie lata, i to jest większe bohaterstwo." "Życie człowieka jest święte od pierwszej chwili jego poczęcia. Nigdy i nikomu nie wolno się na nie porywać" "Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej." "Drogi kamień nie przestaje być sobą nawet wtedy, gdy spadnie w błoto i zabrudzi się." "Zagadnienia brak czasu nie rozwiąże się przez pośpiech, lecz przez spokój." "Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu - jest przegraną." "Wielkie sprawy powstają w ciszy i skupieniu. Musimy uczyć się sztuki milczenia i skupienia." "Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać." "Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym. Światu potrzeba więcej wrażliwych serc i mniej zimnej stali." "Umiemy wyliczyć winy innych ludzi wobec nas, ale naszych win wobec innych na ogół nie widzimy. O belce we własnym oku będziemy mówili potem lub nigdy. Najpierw wolimy zająć się pyłkiem w oku bliźniego." "Człowiek, który nie lubi i nie umie przebaczać, jest największym wrogiem samego siebie." "Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać." "Należy w sobie dostrzec pozytywne wartości, bo nawet w najgorszym z nas jest jeszcze ślad Bożej dobroci." "Wszystko, co nas spotyka - zdrowie czy cierpienie, dobro czy zło, chleb czy głód, przyjaźń ludzka czy niechęć, dobrobyt czy niedostatek - wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu." "Nie musisz wszystkiego rozumieć, wystarczy, że wszystko, co Bóg daje, kochasz." "Ciężko jest być wiernym Bożym przykazaniom, ale zachowanie ich daje radość, a pogwałcenie mnoży krzyże i mękę." "Bóg jest bliżej nas, niż o tym myślimy. Szukamy Go zazwyczaj za daleko". Zob. https://spkomancza.edupage.org
Coraz więcej osób odwiedza grób bł. kard. Wyszyńskiego Mijają cztery miesiące od beatyfikacji. Coraz więcej osób odwiedza kaplicę Prymasa Tysiąclecia. Pojawiają się też grupy pielgrzymkowe. W każdy wtorek w świątyni sprawowana jest Msza święta w intencjach wiernych, a 28. dnia miesiąca odbywa się dziękczy- nienie za dar beatyfikacji. Kard. Wyszyński był pasterzem, który opiekował się i troszczył o innych, traktowaliśmy go jak ojca, do którego przychodziło się po radę i potrzebną wiedzę. On udzielał nam wsparcia z ojcowską czułością - mówi, ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie spoczywają doczesne szczątki Prymasa Tysiąc-lecia. Ks. kard. Wyszyński był dla nas uosobieniem ojca, w nim ujawniały się dwie postawy: jedna z nich pełna była majestatu oraz dostojeństwa, druga zaś ojcowskiej miłości i troski. Nad sarkofagiem z doczesnymi szczątkami Prymasa Tysiąclecia widnieje płyta ukazująca historię jego życia; od seminarium, po walkę w oddziałach powstańczych i wreszcie spotkanie z Karolem Wojtyłą podczas ingresu papieskiego. Stoi też świecznik, gdzie ludzie zapalają świece, będące symbolem ich modlitwy i obecności. - Pojawienie się świec to była inicjatywa wiernych, którzy nawiedzali grób ks. kardynała Wyszyńskiego i to jeszcze przed jego beatyfikacją. Coraz więcej osób odwiedza kaplicę Prymasa Tysiąclecia. Pojawiają się grupy pielgrzymkowe. Nawrócenia, rozwiązanie problemów rodzin-nych i małżeńskich - to tylko niektóre z owoców beatyfikacji. Owoce beatyfikacji już są ogromne. - Są ludzie, którzy po wielu latach przystępują do sakramentu pokuty i tłumaczą, że dzięki przeżyciu beatyfikacji zdecydowali się na pojednanie z Bogiem, mówią o problemach rodzinnych, małżeńskich, które zaczęły się rozwiązywać dzięki wstawiennictwu bł. kard. Wyszyńskiego. Świadectwa wskazują, że jego kult jest nadal żywy - mówi ks. Bartołd. Kapłan zapewnia, że w archikatedrze będą odprawiane Msze święte o dar kanonizacji Prymasa Tysiąclecia. Jestem przekonany, że bł. ks. kard. Wyszyński może być patronem czasów współ-czesnych, ale i każdego z nas. Pan Bóg daje nam świadka wiary, abyśmy za jego przykładem z nadzieją patrzyli w przyszłość. Prymas żył w trudnych czasach komunizmu i wielkiego zniewolenia, kiedy ludzie wierzący nie mieli prawa głosu, byli szykanowani, a on wskazywał kierunek, był kimś na kogo można było liczyć. W dzisiejszym świecie, gdzie panuje niepewność, cierpienie, pandemia, potrzeba nam takiego wstawiennictwa. Mając takiego orędownika, możemy się za jego przyczyną modlić i wierzyć w to, że to on będzie się za nami wstawiał do Boga.
Aktualizacja podstrony: 30 grudnia 2022 14:22 |
|
|